Arajman Tasarımları İçin TıklayınızSevdiklerinizi  Hatırlayıp Sevginizi Anlatmanın En Güzel Yolu..Düğün Ve Açılışlar için Gaziantep'e Özgü Özel Çelenkler İçin Tıklayınız...  Açılışlar Ve Düğünleriniz İçin Birbirinden Farklı Ferforje Modelleri İçin Tıklayınız..Sevdiklerinize Sevginizi Anlatmanın En Güzel Yollarından Biridir. Kutu Güller İçin Tıklayınız.Açılış Ve Düğünlerinizin Vazgeçilmezleridir.. Sepet Modelleri İçin Tıklayınız. Doğum Günlerinin Ve Hasta Ziyaretlerinin Vazgeçilmezidir .Vazo Arajmanları İçin Tıklayınız.

 

 

 

 

 

  

 

 


ÇİÇEKÇİ ÖNERİLERİ

Eğer çiçekleriniz oasis adı verilen çiçek süngerleri içinde geldiyse yeteri kadar su koymayı unutmayın. Oasis çiçeğin ömrünü uzatan bir maddedir. Ayrıca suyun içine çiçeklerin ömrünü arttıran vitaminlerden koymak faydalı olacaktır. 

KESME ÇİÇEKLER 

Çiçekleri keserken çiçek kesme makası veya bıçağı kullanınız ve kesinlikle kumaş makası kullanmayınız  Çiçeğin saplarını suyun içinde kesmeye özen gösterin ve kesilen suyun temiz olmasına dikkat edin. 

Su sıcaklığının 20-25 C derecesinde olmasına dikkat ediniz böylelikle çiçeğinizin ömrünü uzatmış olacaksınız. 

Kesme çiçeklerde vazo değişimi yapılırken aktarma yapılacak vazo temiz su ile doldurulmalıdır. 

Çiçeğin suya girecek kısımlarındaki yaprakları temizlemek gerekmektedir. Böylece oluşacak bakteriyel kokulardan kurtulmuş olacaksınız.

Eğer çiçeklerinizin yaşam süresini uzatmak için özel koruyucular kullanıyorsanız ve suda bakterilerin geliştiğini görüyorsanız ilk yapmanız gereken şey vazonuza yada kabınıza iki günde bir ihtiyacı kadar suyu koymak olacaktır. Eğer koruyucu kullanmıyorsanız suyu değiştirin, vazonuzun temiz olmasına dikkat edin ve çiçeklerin saplarını günlük olarak kesin.

Düzenlenmiş çiçeklerinizi serin yerde tutmanız (özellikle geceleri) gerekmektedir. Isı veren kaynaklardan uzak tutmanız çiçeğinizin ömrünü uzatacaktır. 

Lale fazla suda durmaması gereken bir çiçektir. Vazodaki su miktarı sapın 5 cm kadarının suya değmesine izin verecek kadar olmalıdır. 

Vazolardaki bakterilerin önlenmesi için ve çiçeklerin daha rahat su çekmesi için 1 lt vazoya bir çay kaşığı çamaşır suyu ilave ederek çiçeklerin rahat su almasını temin eebilirsiniz. (Metal ve gümüş kablarda bu işlemi yapmayınız) 

GÜLLER 

Güller belirli açılarla kesilmesi gereken bir çiçektir. Temiz bir bıçakla kesilmesi faydalı olacaktır. Bu kesim sırasında kumaş makası kullanmayınız. 

Güllerin sapları suyun içinde kesilmelidir. Böylece kesilme sırasında çiçeğin sapının içinden hava girmesi önlenmiş olacaktır. 

Suyun altında kalan yaprakların bakteriyel koku oluşturmaması için saplardaki yapraklardan arındırmak gerekir. 

Güller bolca su tüketimi yapan çiçeklerdir. Günlük olarak ihtiyacı olan su miktarınca vazoya ilave yapılmalıdır. 

Güllerinizi direkt güneş ışınlarından, televizyon ısısından, radyatörden,   tavan pervanelerinden ve hava akımlarından uzak tutunuz. 

Güllerin yaşamı için besin maddeleri çok önemlidir. 

Eğer gülleriniz boyun bükme durumunda ise yerini değiştirin ve saplarını suyun içinde usulünce kesin. Bu işlem sırasında kullanılacak suyun sıcak  olması gül için faydalı olacaktır. Bu gülde şoklama yapacaktır. Ayrıca boyun büken gülleri banyoda üzerine kağıt serip ıslatın. 1-2 saat sonra vazoya yerleştirin. . 

ARANJMAN YAPIMI 

Aranjmanı yapmadan önce koyacağınız kabı ve yeri iyi tespit etmeniz gerekmektedir. Yemek masası aranjmanlarını mümkün olduğunca alçak tutmak faydalı olacaktır, böylece masada oturan kişilerin birbirlerini görmesi daha kolay olacaktır. 

Çiçek konulacak kabın iyi tesbit edilmesi gerekmektedir, uzun boylu çiçeklere uzun boylu vazo; kısa boylu çiçeklere kısa boylu vazo; dolgun tarzda yapılacak olan aranjmanlara geniş vazo kullanılması faydalı olacaktır. Kısacası çiçeğin büyüklüğü uzunluğu ve hacmi çiçeğin konulacağı kabla orantılı olmalıdır. 

Çiçekleri koymadan önce kaba konulacak suyun miktarını iyi tesbit etmek gerekmektedir. Aksi takdirde fazla konulacak su her çiçek için fayda getirmez, örneğin gerbera gibi çiçekler fazla su içinde tutulmamalıdır. Kabın ¼ nin su ile dolu olması bu çiçek için yeterli olacaktır. 

Aranjman yaparken dikkat edilecek bir husus da kullanılan çiçeklerin birbirleriyle uyumudur. Çiçeklerin renkleri, boyları, büyüklükleri, yetiştiği iklim önemli olan noktalardır. Örneğin, tropik çiçeklerle bu çiçeklere uyumlu olabilecek diğer çiçekler kullanılmalıdır. 

Evinize gelen buketlerin altında sarılı olan folyo kağıtlarını kaba koymadan önce çıkartmalısınız. Aksi takdirde suyun altında oluşucak bakterilerin bu kağıdın içinde saklanabileceğini ve çiçeğin suyunu değiştirseniz dahi bu bakterilerin orada korunacağını unutmayın.

 

Gaziantep Çiçek'in Ana Sayfasına Dönmek İçin  Tıklayınız..Gaziantep Tarihi ,Şahaserleri ,Ekolojik Turizmi,Yemekleri Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız.Gül Sayılarının AnlamlarıBanka Havale Numaralarımız İçin Tıklayınız...Sevdiklerinize Sevgi  Mesajlarınız İçin Biraz Yardım Ediyoruz.;-)Daha Önce Bizlere Sorulmuş Soruların Cevapları İçin Tıklayınız...Bizelere Sormak İstediğiniz Ve İletmek İstediğiniz Mesajlarınız İçin Tıklayınız... Çiçek Bakımları , Çiçek Ev Dekarosyon Düzenlemeleri İçin Tıklayınız...

Gaziantep Çiçek'in Resmi Satış Sitesi.Antep'in Online Çiçek Satışı Yapan Tek Çiçekçi Firması.GAZİANTEP ÇİÇEK Copyright 2004 Tüm Hakları       Gaziantep  Çiçekçilik'e aittir. GAZİANTEP  ÇİÇEK             TELEFON          0342 220 08 34